Moje iskustvo sa Geštalt terapijom ubrzo se pretvorilo u edukaciju za psihoterapeuta i želju da se obučavam kako bih mogla da budem sa druge strane, na mestu one koja pruža podršku u razvoju i kretanju klijenata kroz različite životne izazove i zastoje. Terapijski proces me je doveo do boljeg razumevanja sebe, svojih reakcija i emocija. Oduševljena sam načinom na koji Geštalt pristup stvara sigurnu a nežnu podršku za sve promene koje su se desile prvo u meni, a kasnije i oko mene. Malo je bilo potrebno u stvaranju iskre za ovakvu vrstu pomagačke profesije: uvek sam bila dobra u slušanju, zapažanju procesa koji se dešavaju u pozadini, i pružanju razumevanja za poteškoće ljudi. Od srednje škole, preko fakulteta, znala sam da ću se baviti nekom vrstom nege i pomoći, samo se vremenom širila ta veština podrške, kroz edukacije i sticanje iskustva sa mnogim kategorijama korisnika i njihovim životnim pričama.

Šta je Geštalt?
Sama nemačka reč “Geštalt” je dosta rogobatna i označava celovitost, celinu koja je uvek više od zbira svojih delova. Za razliku od drugih terapeutskih pravaca koji se fokusiraju više na pojedinačne aspekte funkcionisanja (npr. KBT – kognitivno bihevioralna terapija na kogniciju i ponašanje, psihoanaliza na odbrambene mehanizme i korene simptoma u prošlosti) geštalt terapija osobu posmatra u celini, sa svojim mislima, osećanjima, doživljajima, strahovima, brigama i pitanjima, sa svim delovima njene ličnosti.
Humanističke i egzistencijalističke psihoterapije, gde spada i Geštalt, su iskustvene terapije, usmerene na uvid i povećanje svesnosti. One polaze od pretpostavke da određeno ponašanje može da se promeni putem pojačavanja svesti o našim osećanjima i ponašanjima. Ta povećana svesnost nam omogućava da delujemo u skladu sa svojim potrebama i da izbegnemo sukobe unutar nas samih.
Ovakva psihoterapija je usmerena ka sazrevanju i daljem rastu osobe, prihvatanju sopstvene odgovornosti za samog sebe i postizanju integrisane ličnosti kako bi uspešno mogli da funkcionišemo kao jedna celina (Geshtalt, nem. = celina).
Kako to u terapijskom procesu funkcioniše?
U životu često koristimo stare, naučene obrasce ponašanja koji su nekada, u prošlosti (posebno kada smo bili mali) imali smisla, jer su nas štitili na neki način. Međutim, kada koristimo automatizovane odgovore i reakcije kojih najčešće nismo ni svesni, mi sebi oduzimamo spontanost i propuštamo nalaženje autentičnih načina reagovanja i ponašanja.
Kroz susrete ćemo se baviti povećanjem svesnosti i povezanosti naših emocija, misli i telesnih doživljava ovde i sada. Ovakav kontakt vas uči da prepoznate i prihvatite ono što osećate, a terapeut je tu da u tome pruži pomoć i podršku.
Kod Geštalta mi se dopada to što mogu da razvijam individualni pristup koji podrazumeva prilagođavanje svakom klijentu ponaosob, što mi daje širok spektar kreativnosti i fleksibilnosti u radu i odnosu sa klijentima. Ovaj pravac čini odnos terapeut-klijent bliskijim, a na terapeutu je da napravi okruženje u kome se klijent oseća bezbedno i sigurno da izgradi poverenje.
Veoma je teško objasniti kakav proces, ugledavanje i zaceljenje se dešava tokom terapije: jedan od načina je da sami prođete kroz to iskustvo, budete u kontaktu sa Geštalt terapeutom i zajedno sa njim istražujete sebe i svoju autentičnost.